Pamiątki z Amsterdamu

Całuśna paraBędąc w tak ciekawym mieście jak Amsterdam wypadałoby zaopatrzyć się w jakieś pamiątki. Warto coś kupić nie tylko dla bliskich ale przede wszystkim dla samych siebie by jak najdłużej pamiętać miłe chwile spędzone w tym nietuzinkowym miejscu. Największe zatrzęsienie sklepów z pamiątkami jest na Damraku. Tam, praktycznie sklep graniczy ze sklepem i naprawdę jest w czym wybierać.

Najbardziej oczywistą i charakterystyczną pamiątką z pobytu nie tylko w Amsterdamie ale w całej Holandii są chodaki zwane niegdyś sabotami a po holendersku klompen. Jest to nic innego jak obuwie wykonane z drewna topolowego bądź wierzbowego noszone pierwotnie przez mieszkańców wiosek. Pierwotnie, gdyż po czasie stały się popularne wśród przedstawicieli praktycznie wszystkich klas społecznych. Zdobione są w sposób bardzo rozmaity, jednakże klasyczne chodaki są koloru żółtego bądź naturalnego – koloru drewna. Średnia cena tego souveniru to jakieś 18 euro. Oczywiście w wielkości naturalnej, gdyż kupić można również miniaturki, które nie mogą pełnić funkcji do której zostały stworzone a są jedynie ozdobą. Inna, bardzo popularna pamiątka to holenderska całuśna figurka, dostępna w wielu wielkościach w każdym sklepie. Tak naprawdę nikt nie wie jaki jest jej rodowód i historia. Występuje w dwóch wersjach: w jednej całujący (prawdopodobnie żonę) farmer trzyma ręce w kieszeni a w drugiej za plecami ma schowany bukiet tulipanów. Figurka zazwyczaj występuje w kolorach biało niebieskich a wykonana jest z holenderskiej odmiany chińskiej porcelany.

słodkie pamiątki z Amsterdamu

Kolejną bardzo popularną pamiątką, która niestety nie jest w stanie przetrwać zbyt długo to tzw. Stroopwafels (stroopwafle) czyli holenderski rodzaj ciastka z nadzieniem z syropu, masła i brązowego cukru. Rzecz niezwykle smaczna i popularna również wśród rodowitych Holendrów. Występuje w kilku formach (mniejszych i większych) i produkowana jest przez kilka firm. Nieco podobne rzeczy można kupić w Polsce niemniej te oryginalne są naprawdę przepyszne ale przy tym również niezwykle wciągające. Zatem uwaga na kalorie! Generalnie w Holandii jest wiele specyficznych słodyczy które warto skosztować, bądź też przywieźć jako upominek do kraju, bo różnią się one znacznie od tych dostępnych masowo w całej Europie. Nie jest tak jak np. w Niemczech, gdzie w sklepach są te same: Milki, Haribo Goldbaren czy Ritter Sporty.

chodaki z amsterdamu

Jeśli już mowa o jedzeniu to równie popularną pamiątką z Amsterdamu są krążki oryginalnej holenderskiej goudy. Warto najpierw zdegustować je co nieco zanim dokona się wyboru. Ser sprzedawany jest w specjalistycznych sklepach których jest w mieście kilka. Obsługa zwykle przy wyborze bardzo aktywnie pomaga, opowiadając przy tym o niuansach odnośnie składu i procesu produkcji poszczególnych odmian.

amsterdamski sklep z serami

Jeśli jesteście w Amsterdamie w okresie kwitnienia tulipanów możecie rozważyć również zakup ich nasion i spróbowania posadzenia ich we własnym ogródku. Warto poprosić tu jednak o poradę bo z pewnością nie wszystkie tulipany przyjmą się w polskim klimacie. Jeśli mieszkacie w mieście zawsze możecie ograniczyć się do zakupu drewnianych tulipanów, które również są bardzo popularnym pomysłem na prezent czy pamiątkę. Można kupować je na sztuki za jakieś 1 euro lub gotowe niby-wiązanki czy całe wazony.

Jeśli Holandia to na pewno wiatraki. Tu również wybór jest ogromny: szklane, drewniane, plastikowe, grające, niegrające, ruchome, nieruchome i tak dalej i tak dalej. Każdy sklep oferuje ich kilkadziesiąt form i w zasadzie w każdym sklepie jest dokładnie to samo. Warto natomiast porównywać ceny bo one już takie identyczne nie są.

Tyle jeśli chodzi o standardowe pamiątki. Te powiedzmy bardziej nietuzinkowe to na pewno pamiątki erotyczne oraz te związane z tym co u nas nielegalne czyli marihuaną i haszyszem. Parę pomysłów przedstawiam poniżej natomiast nie ryzykowałbym przywożenia ciastek czy czekoladek z haszyszem do Polski. Nie wspominając już o zieleninie w czystej postaci 😉

Pamiątki z Amsterdamu

http://twitter-widget.com/