Rijksmuseum (Muzeum narodowe)

Rijksmuseum – to holenderski odpowiednik British Museum czyli największe muzeum w kraju i jedno z najważniejszych w Europie. Znajduje się na Museumplein, tuż obok Muzeum Van Gogha. Nie polecam natomiast odwiedzenia obu tego samego dnia. Po prostu braknie na to sił gdyż w Rijksmuseum liczba dzieł sztuki jest naprawdę spora. Warto podkreślić, że to co obecnie jest do zwiedzenia to jedynie część potężnych zbiorów kolekcji. Na ten moment bowiem muzeum przechodzi renowację, która trwa już prawie 10 lat, a planowanie jej zakończenie przypadnie prawdopodobnie na pierwszą połowę 2013 roku. Wówczas otwarta zostanie główna część budynku, gdzie zapewne przeniesiona zostanie najważniejsza wystawa czyli „Masterpieces”, a jej miejsce w skrzydle zajmą inne. Dzięki temu olbrzymia ilość różnych form sztuki powróci z magazynów na sale wystaw. Całość inwestycji zamknąć się ma ponoć w kwocie około 330 mln euro.
Generalnie są dwa główne tematy przewodnie kolekcji: Złoty Wiek oraz Sztuka Azjatycka. W ramach tej pierwszej obecnie zobaczyć tu można płótna m.in takich artystów jak: Rembrandt van Rijn, Johannes Vermeer czy Frans Hals, niemniej muzeum przede wszystkim słynie z wystawiania słynnej Nocnej Straży Rembrandta. Również zainteresowani Dalekim Wschodem nie zawiodą się. Można się tu sporo dowiedzieć o historii i podziwiać różnego rodzaju dzieła sztuki związane z tym regionem.
Przedsmak wycieczki do Rijksmuseum podobnie jak w przypadku Muzeum Van Gogha można poczuć odwiedzając jego profil na Google Art Project oraz galerię na samej stronie muzeum.

Adres: Jan Luijkenstraat 1, 1071 CJ Amsterdam
Czynne: codziennie od 9:00 do 18:00
Ceny biletów: 14€ dla dorosłych, osoby poniżej 18-ego roku życia wchodzą za darmo

http://twitter-widget.com/