Muzeum Van Gogha (Van Gogh Museum)

Być w Amsterdamie i nie odwiedzić muzeum Van Gogha to absolutne faux-pas. Jest to jedna z kilku wizytówek tego miasta. Co roku odwiedza go średnio półtora miliona turystów. Nieco oddalone od centrum, mieści się w bardzo ciekawym, kilkukondygnacyjnym budynku, wykonanym przez znanego architekta Gerrita Rietvelda. Muzeum jest tak zorganizowane, że prace samego Van Gogha wiszą w porządku chronologicznym wraz z dziełami innych artystów z tego samego okresu. Ponadto, w nowej części budynku – niedawno dobudowanym skrzydle – prezentowane są prace artystów współczesnych, którzy swoją sztuką nawiązują do epoki Van Gogha. Jeśli chodzi o jego prace własne, to jest ich tu około 700. Mniej więcej 200 obrazów i około 500 rysunków. Wśród obrazów przy których należy się zatrzymać są przede wszystkim: Jedzący kartofle, Pokój van Gogha w Arles oraz Pole pszenicy z krukami (inne tłumaczenie: Kruki nad łanem zboża). Jest również jeden ze słynnych Słoneczników.

Ten pierwszy to chyba najbardziej cenione płótno artysty. W swoim stylu jest to obraz bardzo surowy, gdzie dominują ciemne barwy: brąz, czerń i ciemna zieleń. Pokazuje postaci czterech wieśniaków jedzących gołymi rękami kolację, złożoną jedynie z ziemniaków. Artysta chciał tu pokazać nędze i nieszczęście tych osób. Ich twarze są w karykaturalny wręcz sposób powykrzywiane w cierpieniu. Obrazem tym chciał niejako złożyć hołd biedzie, której również sam nie jeden raz w swoim życiu zaznał.

Zupełnie inny w swoim stylu jest drugi bardzo ważny obraz czyli Pokój van Gogha w Jedzacy-kartofle-Van-Gogh-150x150Arles. W nim z kolei dominują pogodne i żywe kolory. Przedstawia sypialnię malarza znajdująca się w mieszkaniu w którym przebywał w trakcie swojego pobytu we francuskim mieście Arles. To właśnie te kolory są tu najistotniejsze. One mają powodować że od samego patrzenia na ten obraz człowiek odpoczywa zupełnie tak jak on niegdyś odpoczywał w tym pokoju. Taki był zamysł o którym Vincent pisał w listach swojemu bratu. Trzeba przyznać, że faktycznie udało mu się ten efekt uzyskać.

Trzeci wymieniony obraz czyli Kruki nad łanem zboża jest ważny przede wszystkim dlatego, że uznawany jest za ostatnie dzieło Van Gogha. Tu opinie są różne, ale pewne jest, że został namalowany w ostatnim miesiącu jego życia. Oddaje też doskonale stan ducha mistrza w ostatnich dniach przed śmiercią. Przedstawia pole pszenicy, gdzie zboże ugina się pod wpływem porywistego wiatru. Nad wszystkim góruje pochmurne, ciemne niebo, a na nim widoczne są czarne ptaki – znak zbliżającego się upadku i śmierci.


Ciekawostką jest fakt, że nie tak dawno bo w 2002 roku doszło tu do spektakularnej kradzieży rodem z hollywódzkich filmów. Dwóch włamywaczy przedostało się przez dach do wnętrza budynku, skąd ukradli dwa obrazy Mistrza: Plażę w Scheveninge oraz Wyjście kongregacji z kościoła w Nuenen. Po roku udało się złodziei znaleźć i zamknąć w więzieniu, niemniej obrazów nie odzyskano do dziś. Co ciekawe zgodnie z holenderskim prawem po 30 latach roszczenia poszkodowanych czyli Fundacji Van Gogha przedawnią się, a płótna staną się pełnoprawną własnością złodziei. Oczywiście jeśli do tego czasu się nie odnajdą. Oznacza to, że w wieku 60 lat obaj panowie mają szansę stać się bardzo bogatymi ludźmi. Ach ten holenderski liberalizm…prawda? 😉

Wycieczkę po muzeum kończy wyjście przez sklep z pamiątkami. By zwiedzić całość muzeum potrzebne są przy najmniej 2-3 godziny zatem zarezerwujcie sobie wolne popołudnie. By poczuć przedsmak tego co was czeka można wcześnie odwiedzić profil Muzeum Van Gogha dostępny w ramach Google Art Project.

Adres: Paulus Potterstraat 7 1071 CX Amsterdam
Czynne: 10:00-18:00 wszystkie dni, piątek 10:00-22:00
Ceny biletów: 14€

http://twitter-widget.com/