Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud

Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud w Amsterdamie to filia słynnego muzeum londyńskiego niemniej wcale nie różni się znacząco od tego głównego. Jest może nieco mniejsze natomiast zdecydowanie warte odwiedzania a sama liczba figur jest w dalszym ciągu imponująca. Zobaczyć tu można naturalnej wielkości figury m.in takich osobistości jak: Angelina Jolie, Brad Pitt, David Beckham, Księżna Diana, Madonna, Lady Gaga, Lance Armstong, Pablo Picasso, Barack Obama czy Nelson Mandela i wiele innych. Bardzo fajnym akcentem jest też trio Bondów z Seanem Connerym, Piercem Brosnanem oraz Danielem Cragiem.

Wystawa jest kilkupiętrowa i naprawdę miło spędza się tu czas. Spora część z figur ustawiona jest w taki sposób by stojąc bądź siedząc obok nich, stworzyć razem świetny plan do zdjęcia. Zabawy i śmiechu jest przy tym co nie miara. Uważać należy natomiast przy Baracku Obamie który stoi tuż za bramkami wejściowymi. To jedyna figura przy której nie można robić zdjęć samodzielnie. Jedyna opcja to wykupić zdjęcie zrobione nam przez pracownika. Obsługa naprawdę tego pilnuje i nie radzę nie stosować się do tych zasad. Sam widziałem jak na oczach tłumu zawstydzono jednego z turystów (wcale nie Polak), każąc mu usunąć to zdjęcie z aparatu co po chwili dokładnie sprawdzono. Jako, że najwyraźniej tylko udawał że to zrobił czerwone rumieńce utrzymywały mu się jeszcze długo potem 😉
Warto wiedzieć, że popularna Madame Tussaud tak naprawdę nazywała się Anna Maria Grosholtz i pochodziła ze Strasburga we Francji. Była córką gospodyni domowej która pracowała dla Philippe Curtius’a – fizyka i lekarza zarazem, którego temat modelingu woskowego bardzo interesował. On też wprowadził młodą Annę Marię w sztukę tworzenia woskowych rzeźb i po nim również po czasie odziedziczyła sporą liczbę figur. Dzięki swojemu talentowi Panna Grosholtz uniknęła najgorszego, gdyż w okresie rewolucji francuskiej skazano ją na śmierć za sympatyzowanie z rewolucjonistami. Widząc jednak co potrafi, postanowiono to wykorzystać. Odtąd jej zadaniem było sporządzanie odlewów głów ściętych francuskich arystokratów. Wszystko to ku przestrodze innym. Już po latach przyjęła zaproszenie do Londynu, gdzie później przy Baker Street otworzyła swoją pracownię, która to stanowi pierwowzór obecnego muzeum.
Jeśli nie byliście wcześniej w żadnym z licznych filii to zdecydowanie polecam odwiedzenie tej w centrum Amsterdamu i to pomimo dość drogich biletów. Co ważne: możliwe jest wejście z kartami iAmsterdam czy Holland Pass, które są droższe tylko nieco ponad dwukrotnie a umożliwiają zwiedzenie jeszcze wielu atrakcji w cenie. Więcej o kartach przeczytasz tu.

Adres: Dam 20 1012 JS Amsterdam
Czynne: codziennie od 10:00 do 17:30 (ostatnie wejście)
Ceny biletów: 21€ dla dorosłych, dzieci w wieku 5-15: 16€, poniżej wejście darmowe

http://twitter-widget.com/