Amsterdam Arena i Ajax Experience

Amsterdamsche Football Club Ajax NV, bo tak brzmi pełna nazwa słynnego klubu piłkarskiego, to absolutny symbol i duma miasta. Oficjalnie założony został w roku 1900 niemniej jego historia sięga aż 1883. W tym roku bowiem powstał Union Amsterdam który przestał istnieć po czterech latach a po kolejnych trzech, na jego bazie piłkarskiej powstał popularny Ajax. Mimo, że teraz nie odnosi już takich sukcesów na arenie międzynarodowej jak do niedawna to wciąż bez wątpienia jest to największy klub w Holandii. Również kibice z całego świata wciąż pamiętają złotą erę Ajaxu (czasy kiedy w drużynie grał Johan Cruijff) a także lata 90-te ubiegłego stulecia gdy Ajax dominował mniej więcej tak jak obecnie FC Barcelona. Edwin van der Sar, Danny Blind, Frank Rijkaard, Edgar Davids, Marc Overmars, Dennis Bergkamp, Patrick Kluivert czy Frank de Boer to wciąż bardzo znane, także przez najmłodszych, nazwiska w świecie piłkarskim. To oni stanowili trzon drużyny z tamtego okresu. Ten ostatni obecnie pełni funkcję szkoleniowca. Dla fanów piłki nożnej wizyta w Amsterdamie to doskonała okazja by odwiedzić tę holenderską mekkę futbolu. Mamy tu dwa podstawowe punkty wycieczkowe tj: Ajax Experience oraz Amsterdam ArenA.

Ajax Experience  to stosunkowo nowo powstałe muzeum klubu. Znajduje się w centrum miasta przy placu Rembrandta. Jest to nie lada gratka również dla najmłodszych, którzy czasów triumfów i chwały klubu nie mogą pamiętać. Poczują natomiast jego filozofię i atmosferę, gdyż Ajax znany jest z tego że stawia na piłkarzy młodych, wychowanych we własnej akademii. Dzieciaki będą mogły sprawdzić swoje umiejętności piłkarskie a także posłuchać przemowy obecnego trenera w trakcie meczu na interaktywnej prezentacji.

Adres: Rembrandtplein wejście od Utrechtsestraat 9 1017 DA Amsterdam
Czynne: poniedziałek – niedziela (z wyjątkiem czwartku) : 11:00 – 19:00, czwartek 11:00 – 21:00
Ceny biletów: 17,50€ za osobę dorosłą oraz 12,50€ za dzieci do lat 12-tu. Natomiast te poniżej 4 roku życia za wejście nie płacą

Amsterdam ArenA to od 1996 oficjalny stadion klubu. Wcześniej tę funkcję pełnił De Meer Stadium. Jego pojemność wynosi obecnie 51 133 miejsca. Arena jest pierwszym tego typu obiektem z rozsuwanym dachem w kraju. Cały proces jego zamknięcia trwa około 20 minut a zatem możemy powiedzieć, że to naprawdę nowoczesna budowla. Dach jest błogosławieństwem ale bywa również utrapieniem, gdyż w trakcie deszczów na płycie boiska robi się prawdziwy zaduch (sam to odczułem). Aż ciężko sobie wyobrazić jak piłkarze potrafią biegać w takich warunkach.. Ze względu na ten dość specyficzny klimat panujący wewnątrz kopuły, obsługa musi wystawiać specjalne olbrzymie wentylatory w celu utrzymania murawy w należytym stanie. Wszystkie te oraz wiele jeszcze innych ciekawostek można poznać w trakcie wycieczki po stadionie. Jest ona organizowana zawsze z przewodnikiem mówiącym (jak prawie wszyscy mieszkańcy miasta) płynnie po angielsku. Poza płytą stadionu oraz szatniami mamy okazję również usiąść na miejscu trenera czy kapitana w press room’ie gdzie zawsze odbywają się konferencje pomeczowe. Czy warto? Wg mnie tak jeśli należycie do prawdziwych fanów futbolu. Natomiast jeśli widzieliście już inne znane stadiony europejskie jak np. Old Trafford czy Camp Nou to ten nie zrobi na was specjalnego wrażenia. Mnie bardzo rozczarowały np. szatnie które wyglądają jak nie przymierzając szatnie polskiego pierwszoligowca z powiedzmy górnej części tabeli. Niby ładne i schludne ale bez szału. Trochę to za mało jak na światowy klub.

Adres: Arena Boulevard 29 1100 AM Amsterdam
Czynne: codziennie między 11:00 a 17:00 (z wyjątkiem eventów)
Ceny biletów: dorośli 12€, dzieci od 5 roku życia 10€

http://twitter-widget.com/