Karty zniżkowe

Osoby, które pierwszy raz odwiedzą Amsterdam z pewnością zaskoczą ceny wejść do poszczególnych atrakcji. Są one naprawdę wysokie. Średnio bowiem wejściówka do któregoś z głównych muzeów kosztuje około 20 euro. Wystarczy, że planujemy odwiedzenie z rodziną dwóch, trzech tego typu miejsc i już się z tego robi dość pokaźna kwota. Na szczęście z pomocą przychodzą nam tu karty zniżkowe. Dzięki nim można naprawdę sporo zaoszczędzić. Trzy główne systemy zniżkowe to: iAmsterdam City Card, Amsterdam Holland Pass oraz Museumkaart.

iAmsterdam City Card

Po zakupieniu iAmsterdam City Card posiadacz ma możliwość darmowego wstępu do ponad 50 muzeów i atrakcji turystycznych. Pozwala ona również na skorzystanie z ponad 60 zniżek w restauracjach, kawiarniach i pubach oraz na darmowy rejs kanałem. Ponadto, daje nieograniczony wolny wstęp do środków komunikacji publicznej na cały okres jej ważności. Do wyboru mamy 24 -, 48 – lub 72 – godzinne okresy jej ważności. Aktywacja karty ma miejsce w momencie pierwszego skorzystania. Od tego momentu liczona jest jej ważność. Nie wszystko jest jednak oczywiście tak różowe jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Po pierwsze wśród atrakcji do których nie wejdziemy z nią za darmo należą: słynne Rijksmuseum oraz Dom Anny Frank. Ponadto, nie ma specjalnych kart dla dzieci. Dla wszystkich kosztują tyle samo. Warto wziąć to pod uwagę bo o ile dla dzieci powyżej 12 lat mimo wszystko może się to opłacać natomiast dla tych młodszych, już niekoniecznie. W wielu miejscach w Amsterdamie wejście dla dzieci małych jest bezpłatne, bądź też za bardzo małe pieniądze. Ceny prezentują się następująco:

  • 24-godzinna: 40 €
  • 48-godzinna: 50€
  • 72-godzinna: 60€

iAmsterdam City Card można polecić zatem przede wszystkim osobom, które mają do dyspozycji niewiele dni na zwiedzanie a chcą go bardzo intensywnie wykorzystać. Kartę można kupić w informacjach turystycznych na Arrivals Hall 2, na lotnisku Stationsplein 10 naprzeciwko Amsterdam Central Station i w wielu jeszcze innych miejscach. Pełna lista dostępna na stronie.

Amsterdam Holland Pass

to już nieco inne podejście do zniżek. Jest tu kilka wariantów tej karty. Jedna z dwoma wejściami, druga z pięcioma, trzecia z siedmioma i tak dalej. Jednak nie wszystkie wejścia w jej ramach są tyle samo „warte”. Np. w karcie z pięcioma wejściami, dwa oznaczone są na czerwono, dwa na fioletowo i jedna na zielono. Wejścia czerwone to te najbardziej wartościowe np. do Muzeum Van Gogha czy Rijksmuseum, fioletowe to te powiedzmy sobie: mniej atrakcyjne a zielone najmniej. Natomiast wiele atrakcji oznaczonych jest jednocześnie kilkoma kolorami zatem należy kombinować który kolor wykorzystać na dane wejście. Być może wydaje się to nieco skomplikowane, w rzeczywistości aż takie jednak nie jest. Wraz z kartą dostajemy bardzo fajny przewodnik z którego bardzo jasno wszystko wynika. Co istotne: istnieje również specjalna karta dla dzieci.

Poza wejściówkami podobnie jak w przypadku iAmsterdam City Card do dyspozycji mamy również zniżki w restauracjach, pubach i kawiarniach. Ponadto, do wyboru jest jeszcze: jedna półtoragodzinna wycieczka objazdowa otwartym busem po mieście lub 24-godzinny bilet na komunikację miejską, bądź też darmowe wypożyczenie roweru. Na ten moment ceny kart wynoszą:

  • Holland Pass 2: 28€
  • Holland Pass 5: 44€
  • Holland Pass 7: 54€
  • Holland Pass Kids 5: 34€

Kupując przez Internet są nieco niższe ale niewiele (około 2 euro). Aktualne ceny oraz warianty można poznać na stronie. Amsterdam Holland Pass można kupić w bardzo wielu miejscach. Cała lista takich miejsc dostępna również na ich stronie. Kartę można polecić tym, którzy niekoniecznie mają potrzebę bardzo intensywnego zwiedzania, gdyż po zakupie zniżki są ważne cały rok. Niewykorzystane można je nawet przekazać innej osobie.

Museumkaart

to karta zniżkowa tylko i wyłącznie na wejścia do muzeów. To podstawowa rzecz która wyróżnia ja od pozostałych. Nie mamy tu żadnych darmowych biletów na autobusy, metra itp. czy też zniżek w restauracjach. Jedynie muzea ale za to w całym kraju! Zatem jeśli wybieramy się również zwiedzić Rotterdam czy Hagę jest to opcja warta rozważenia. W dodatku liczba wejść jest nieograniczona a okres ważności karty wynosi cały rok. Cena wynosi obecnie 44,95€ dla dorosłych oraz 22,50€ dla dzieci do lat 18-tu. Minus jest taki, że zamówienia dokonuje się przez Internet bezpośrednio na stronie Museumkaart. Co gorsza jest ona wciąż dostępna jedynie w języku holenderskim zatem trzeba się posiłkować Google Translator bądź innym tego typu narzędziem.

http://twitter-widget.com/